SORU: Kalan Süreniz:


(1)Oto kaporta ustaları, sanayide açtıkları dükkanda geçimlerini sağlıyorlardı. (2)Bir araya gelen birkaç usta, araba tamiri, boyama gibi işlemler gerçekleştiriyorlardı. (3)Kaporta, arabanın ön ve arka yüzeylerine verilen isimdir. (4)Bu isimden hareketle arabaya dair tecrübeleri olan insanlar, bu dükkanı geliştirmeye devam ediyorlardı.Bu paragrafın hangi cümlesinde tanımlama yapılmıştır ?

Cevap:

(1)Van Gölü, Türkiye’deki en büyük göldür.(2)Bu göl, sodalı olma özelliğine sahiptir. (3)Balıkçılık ve taşımacılık faaliyetleri de yaz aylarında bu gölde yapılmaktadır. (4)Haliyle gezip görülmesi gereken en güzel yerlerden birisi olmaya adaydır.Yukarıdaki parçada öznel anlatım olan tek cümle hangisidir ?

Cevap:

Türkiye, cumhuriyet rejimi ile yönetilen ve halkın kendi iradesi ile oy kullandığı bir ülkedir. Seçimler ile beraber gerek cumhurbaşkanı, gerekse milletvekili, belediye başkanları, muhtarlar gibi kamu idaresinde bulunan yerel ve genel organlar seçilir. Vatandaşlık görevi de sayılmakla beraber, seçme ve seçilme için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.Bu parçanın yazılma amacı ne olabilir ?

Cevap:

İçeriğinde turizm ve yaz tatili başlıklı bilgiler veren bir parça, aşağıdaki cümlelerden hangisine sahip olabilir ?

Cevap:

İnsanların mutsuzluğu ile ilgili sayısız çalışmalar yapıldı. Gerek insanların yaşadıkları sonunda, gerekse yaşayamadıkları ele alınarak incelemelerde bulunuldu. Çeşitli toplumlara göre değişkenlik gösteren bu incelemeler, mutlu veya mutsuz insan oranları ile kıyaslandı. Sonuç olarak bilimsel araştırmalar şunu gösterdi:İnsanlar beklentilerinden dolayı mutsuzluk yaşamaktadırlar.Bilimsel çalışmalara göre insanlar temelde neden mutsuz oluyorlarmış ?

Cevap:

Basketbol maçları, eskiye nazaran daha çok rağbet görmektedir. Eskiden beri süregelen futbol hegemonyası popülerliğini her ne kadar korumaya çalışsa da basketbol da hatrı sayılır bir güce ulaşmıştır. Özellikle Amerika’da temel oluşturan basketbol dalgası, farklı kıtalarda da insanların spor talep etmelerine aracı oldu.Parça içeriği göz önüne alındığı zaman aşağıdakilerden hangisi bu parçayla ilgili çıkarımlardan biri olabilir ?

Cevap:

Ülkemizde hangi meslekler daha fazla tercih edilmektedir ? İnsanlar bir mesleği neden sürdürmek isterler ? İş ve meslek arasında nasıl bir fark bulunur ? Parçada yer alan sorularla aşağıdaki cevaplar eşleştirildiğinde hangisi dışarda kalır ?

Cevap:

Bazı hayvanlar ile ilgili çeşitli kalıp yargılar oluşturulmuştur. Bu yargılar ile birlikte hayvana dair bilgi sahibi olan insan, günlük yaşamında da bu bilgileri çok sık benzetme yoluyla kullanmaktadır. Örneğin kedinin nankör, tilkinin kurnaz, aslanın güçlü, balığın unutkan, kelebeğin kısa ömürlü olması gibi.Bu paragrafta aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur ?

Cevap:

Psikoloji, ruh bilimi olarak Yunan kaynaklarında ön plana çıkmaktadır. Bu alandaki temel amaç bireyin ruh sağlığına engel oluşturan durumları ortadan kaldırmaktır. Depresyon, huzursuzluk, uykusuzluk, mutsuzluk gibi olumsuz durumların aşırıya kaçmalarını engellemek gibi amaçlar edinmektedir. Bireyi sadece mutlu bir insan yapma amacı olmayan bu alanda iyi ve kötü dengesini oluşturmak en büyük amaçtır. Aşağıdakilerden hangisi bu paragraftan elde edilecek bilgilerden değildir ?

Cevap:

Babam dört çocuk babası bir insandı. Gündüzleri yazıhaneye gider, akşamları eli torbalarla eve dönerdi. 50 yaşına gelmesine rağmen halen genç bir insan gibi duruşu, onun hep yanımızda olacağı hissini bizlere veriyordu. Saçları ne kadar beyazlarsa beyazlasın, babam hep bir genç ihtiyar olarak kalacaktı.Buna göre aşağıdakilerden hangisinden parçada söz edilmemiştir ?

Cevap:
  

test çöz

6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 2


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla