SORU: Kalan Süreniz:


(1)Adam İçeri girdi. (2)Montunu çıkarıp, askıya taktı. (3)Mont, Avrupa’dan ülkemize getirilmektedir. (4)Ardından yemek masasına geçerek, kumandayla televizyonu açtı. (5)Ekranda yine müzikal bir gösteriye denk geldi. Yukarıda numaralandırılmış cümlelerin hangi anlam bütünlüğünü bozmaktadır ?

Cevap:

İnsanlar uzun süren tren seyahatleri ile birlikte şehirlerarası yolculuklar yaparlardı. Bu yolculuklar günlerce sürebiliyordu. Nitekim bu yolculuğun uzunluk veya kısalığı trenin niteliklerine de bağlıydı. Trenin ham maddesi, çalışma şekli, çalışma gücü gibi etkenler önem arz ederdi. Aşağıdakilerden hangisi paragrafta söz edilen altı çizili cümleyi destekler niteliktedir ?

Cevap:

Yoğun bir sis akışı vardı. Dağın eteklerinde başlayıp yokuş halinde devam eden yolun orta bölümlerinde kar da etkisini göstermeye başlıyordu. Yolcular dikkatsiz şoförlerden şikayetçilerdi. Aşırı hız yapan ve insan canına önem vermeyen bazı sürücüler kazadan kıl payı kurtulabiliyordu.Bu paragrafa aşağıdaki başlıklardan hangisi konulabilir ?

Cevap:

Eskiden beri bir şeyler anlatırdım. Karşılaştığım insanların sorunlarını dinler, onlara neler yapabileceklerini, hangi seçeneklerin cazip olabildiğini söyleyip dururdum. Bu yüzden görünürde olmayan bazı problemleri de alt edebilmenin mümkün olduğunu gördüm……………..Ve bu da onları sonucu kestirilmez bir travma eşiğine getiriyordu.Paragrafta boş bırakılan yere aşağıdaki cümlelerden hangisi gelirse uyum düzeyi daha yüksek olur ?

Cevap:

İnsan ruhu, yaşadığı sorunlardan hasarlar gören bir oluşumdur. Kırıklıklar, üzüntüler, sevinçler ve mutluluklar gibi birçok duygu, birçok durum onları değişkenliğe sürükleyebilmektedir. Ki bununla birlikte bir sonraki duygu tanışıklığı da böylelikle başlamış olmaktadır. Örneğin daha önce mutlu olduğu anları anımsayan veya o anı hatırlatan bir olaya denk gelen insan, yine o anda mutlu olmuş gibi mutlu olabilmektedir.Buna göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi bir paragrafın son cümlesi olabilir ?

Cevap:

Keşke dememek için anı doyasıya yaşamak lazım. İnsan, anlık olarak istediği ve dilediği ölçülerde bir yaşam sürebildiğinde daha mutlu olabildiğini fark etmektedir. Buna göre paragrafın ana düşüncesi nedir ?

Cevap:

Yurtdışı seyahatleri çeşitli kontrol ve işlemler ile gerçekleşmektedir. Ülkeye göre değişkenlik gösteren bu işlemler ile birlikte vatandaşlar, işlemleri eksiksiz tamamlamaları hakinde seyahat edebilme hakkı elde ederler. Pasaport, vize, seyahat engeli olmama, bilet gibi daha birçok hususta incelemeler bu hakkın temelini oluşturmaktadır.Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir ?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi bir paragrafın giriş cümlesi olabilir ?

Cevap:

(1)Annem eve akşam geldi.(2) Önce benimle, ardından abimle konuştu. (3)Babamızın hastaneye kaldırıldığını tane tane anlattı. (4)Son olarak babamın iyileşebileceğini belirten temenniler ile bu konuşma sona erdi.Buna göre olasılık cümlesi içeren numara kaçtır ?

Cevap:
  

test çöz

6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla