SORU: Kalan Süreniz:


“Dünya kupaları önemli ev sahipliklerinde gerçekleşmektedir. Eskiden 1-2 ülkenin organizasyonunda sürmekteyken günümüzde format değişikliği söz konusu oldu………………………………………………………………………………..Bunun yanı sıra geçmişten beri başarılar elde eden ülkeler yer değiştirdi ve farklı jenerasyonların verimleri son dönem spor piyasasında ses getirmektedir. Yandaki paragrafta boş bırakılan yere aşağıdaki cümlelerden hangisi gelebilir?

Cevap:

“Aslında kışın hayvanların göç ettiklerini öğrettikleri halde, kışın da hayvanlara denk gelmek bu öğretiyi şüphede bırakıyor. En son söylenen bir kuş türünün incelenmesi sonucunda bazı hayvanların -ki özellikle kuşların- göç etmedikleri fakat kendilerine bir sığınak oluşturarak kışı böyle geçirdikleri araştırma sonuçlarına yansımaktadır. Bu sonuçlar birçok farklı canlı türünde incelenerek teyit edildi.” Bu parçadan aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

Cevap:

“Öğretmenimiz çok iyi bir insandı. Bana göre bu okulda veyahut bu eğitimin içinde olabileceğim herhangi bir okulda bu denli iyi başka bir insana denk gelemezdim. Sanırım bunun farkında olduğum için öğretmenimi çok seviyor ve ilerde ona özenip öğretmen olmak istiyorum.” Bu parçada aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?

Cevap:

“(1) Bazı zamanlar insanları anlayamıyorum. (2) Ya kendimde sorun arıyorum ya da onları sorunlu görüyorum. (3) Bu eleştirel durumun artış göstermesinden dolayı psikolojik tetiklenmeler söz konusu olabilmektedir. (4) Bilimsel olarak anksiyetenin karşıladığı bu tetiklenmeler, durumların olduğundan farklı bir düzeyde incelenmesi ve olayların istenilen kıvama getirilmesi demektir.” Buna göre bu paragrafın kaç numaralı cümlesinde tanım yapılmıştır?

Cevap:

“Cam sanatları, farklı çalışma merkezlerinde olmak üzere yüksek sıcaklık atlında bulunan uzmanların hassas çalışmaları ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle farklı müze ve gösterim evlerinde çalışma örnekleri bulunan bu sanat, bireylere yaşam kalitesi artışı sunmaktadır. İzleyenlere keyifli, meraklı anlar yansıtan cam sanatı, camın şekiller arası değişimini ve gelişimini gözler önüne sermektedir.” Bu paragrafın en iyi başlığı aşağıdakilerden hangisi olabilir?

Cevap:

“Türk sinemasın özellikle son on yılda büyük bir ivme kazandı. Bu ivmeyi destekleyen unsurlardan biri de nitekim başarılı yapıtların cazibesiydi. Bireyler gördükleri ve etkilendikleri filmlerden esinlenerek yeni yapıtlar ortaya koymaya çalıştıkça, bu denemelerin sonunda gerçekten bireylere hizmet eden, bireylere kaynaklık eden nice başarıya imza atılmış oldu. Kendi içerisinde filmografinin yanı sıra, arka planda bulunan ve işin içerisinde bulunan oyuncuların da gelişimi maksimum bir seviyeye çıkmaya başladı. Ulusal tanınmışlığı geride bırakan bu deneyimler, küresel anlamda da hak ettiği noktalara çok defa geldi.” Aşağıdakilerden hangisi bu paragrafa en uygun başlıktır?

Cevap:

“Gelişmekte olan ülkelerde refah seviyesi artış göstermekle birlikte sağlık giderleri azalmakta ve maliyetler daha aza inmektedir. Bunun yanı sıra gelişmekte olan ülkeler, dinamik bir nüfus ile birlikte uzayan ömür grafiğini de gözler önüne sermektedir. Kişi başı düşen milli gelir ise fazladır.” Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisinden söz edilmemiştir?

Cevap:

1-Örneğin ailede alınmayan eğitimin de temeli burada oluşturulabilir. 2-Bu tüm hizmetlerin karşılığını alıcılar madden ve manen almaktadırlar. 3-Okullarda sayısız eğitimin alt yapısı vardır. 4-Bu kurum içinde alanında uzman insanlar, profesyonel hizmet sunmaktadırlar. 5-Bu oluşumların yanı sıra akademik katkıları da sunan bir kurum haline geliyor. Yandaki cümleleri anlamlı bir bütünlük haline getirmek için nasıl bir sırayla sıralamalıyız?

Cevap:

“İnsanlar teknolojinin gelişmesinin yanı sıra, giderek eskimektedirler. İlk insanlardan bu yana süregelen bu süreçte, insan giderek gelişim gösteren eserler ortaya koymaktadır. Fakat kendisini zihinsel anlamda tamamen keşfedemeyen ve kendini gerçekleştiremeyen insanlar ön planda olmaktadırlar.” Bu paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Cevap:

“Yağmur yağmaya başladı, içim üşüdü. Garip bir hapşırma iteği duydum. Yağmurun gelmesinden kaynaklı olduğunu düşünmesem de kendimi bir garip hissetmiştim. Dışarıda yağmurda kalmak zorunda olan veya çalışmak durumunda kalan insanların olması biraz üzüyordu açıkçası. Bundan dolayı yıllarca yağmur yağışını sevmeyecektim.” Bu paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

Cevap:
  

test çöz

8.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 3


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla