SORU: Kalan Süreniz:


“Atatürk asırlar boyunca karşılaşılacak olan en büyük liderlerden birisidir. Aslında bunu Türkiye’de olduğumuz için yanlı veya duygusal davranarak söylemiyoruz. En büyük sözüne dayanarak ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyen bir lideri tarih boyunca sahnede görmek mümkün. Fiziki olarak olmasa da düşüncelerini taşıyan milyonlarca insan vardır. “ Bu paragrafın anlatımında aşağıdakilerden hangisinde yararlanılmıştır?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi bir paragrafın son cümlesi olabilir?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi bir anlatım biçimi değildir?

Cevap:

“Sabahları kalabalık insan gruplarını hiç gördün mü? Hepsinin telaş içinde bir yere yetişmeye çalışmaları, ama aslında gerçek bir telaşın olmadığını gözler önüne seriyor. Bu tür insanlar aslında yoğunluğu veya hareketi sevmiyorlar, öyleymiş gibi gözüküyorlar, öyle gözükmeyi daha çok seviyorlar. Ben en çok bu insanları anlamak isterim, isterim de anlayamam.” Buna göre paragrafın genelinde hakim olan duygu aşağıdakilerden hangisidir?

Cevap:

“Kollarımda duruyordu, son defa olacağını bilmeden. Babam, arkamda duruyordu. Kendimi çok kötü hissediyordum. Babama onun iyi bir yere gidip gitmeyeceğini sorduğumda en iyi yere gideceğine dair yeminler etti. Ama yıllarca bana arkadaşlık eden, beslediğim, doyurduğum, beraber yürüdüğüm kedim artık yoktu. Kendimi bir tuhaf hissetmiştim, ağlamak istiyordum sadece. Durmadan, yorulmadan, saatlerce sadece ağlamak…” Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisinden bahsedilmiştir?

Cevap:

(1) Bir şeyler olmuştu evet. (2) Ama net olarak hatırlamıyorum. (3) Asık bir surat ne kadar hatırda kalabilirdi ki zaten? (4) Şunları tane tane anlatmaya başladılar: Buna göre kaç numaralı cümle anlam akışını bozmaktadır?

Cevap:

“(1) Balkona çıkıp astığı çamaşırları topladı. (2) Hava düne göre biraz soğumuştu. (3) Üstüne hırkasını da almak istedi, bu yüzden tekrar içeri girdi. (4) Aynada solgun yüzünü inceleyip gururla ardına baktı.” Bu paragrafın kaç numaralı cümlesinde karşılaştırma yapılmıştır?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi düşünceyi geliştirme yollarından birisi değildir?

Cevap:

“Evren ve mesaj ikilisi, yaşam boyunca irdelenen bir konu olmuştur. İnsanlar evrende bulunan yaratıcının aslında bizi duyduğunu, gördüğünü, hissettiğini her fırsatta dile getirdiler. Bundan olsa gerek, hepsinin temelde inandığı o mesaj güdüsü bazen doğru çıkabilmekteydi. Gerçekten evrenden güzel şeyler bekleyen ve mutlu anlar düşleyen bir insanın iyi ve güzel günler görmesi muhtemeldir. Bunu defalarca kez farklı yaşamlarda denediler, nitekim düşündükleri gibi çıktı. Öte yandan psikolojik olarak da hazır bulunuşluk ve adaptasyon sürecini hızlı bir şekilde ilerleten bir katkı sağlaması yadsınamaz.” Bu parçada aşağıdakilerden hangisinden söz edilmektedir?

Cevap:

Betimleme çeşitleri aşağıdakilerden hangisidir?

Cevap:
  

test çöz

8.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 2


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla