SORU: Kalan Süreniz:


“Hayatta en önemli şey nedir? Açlık çeken bir ülke birine bu soruyu sorarsak cevap “yemek” olacak. Donmakta olan birine aynı soruyu sorarsak cevap “sıcak” olacaktır. Kendini yalnız ve çaresiz hisseden birine soracak olursak cevap mutlaka “diğer insanlarla beraber olmak” olacaktır. Ama bütün bu ihtiyaçlar giderildikten sonra, bütün insanların ihtiyacı olan bir şey var mıdır hala? Filozoflar buna evet diye cevap verirler. Onlara göre insan sadece ekmekle yaşayamazlar. Tabi ki bütün insanlar yemek yemelidir. Ayrıca sevilmeye ve ilgi görmeye ihtiyaçları vardır. Ama bütün insanların ihtiyacı olan bir şey daha vardır: Kim olduğumuzu ve neden yaşadığımızı bilmek.” Yandaki paragrafa göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

Cevap:

Ormanda beraber yürüyorduk. O an birkaç ceset kokusu almaya başladık. Rahatsız edici bu koku, bizi biraz da ürkütmeye başlamıştı. Açlıktan olsa gerek gördüğümüz ilk meyve ağacına tırmanmaya ve iki elma koparmaya çalıştık. Kopardığımız elmaları hemen yemeye başladık. İki ısırıktan sonra peşimize takılan arıların ağacın etrafını sardığını gördük. Bu paragrafta aşağıdaki duyulardan hangisi söz edilmemektedir?

Cevap:

(1) Genellikle olay metinlerinde kullanılan ve farklı içeriklere sahip bölümler bulunmaktadır. (2) Son olarak çözüm bölümünde ise karakterlerin yaşadıkları özetlenerek, olay akışı sonlandırılmaya çalışılmakta ve böylelikle metin sonlandırılmaya çalışılmaktadır. (3) Bir diğeri düğüm olarak isimlendirilmekte ve olay akışı içerisine okurun çekilmesinin yanı sıra, derin betimleme ve öykülemelerle birlikte olay akışının zemini sağlamlaştırılmaya çalışılır. (4) Bunlardan ilki serim olarak adlandırılmakta ve mekan, zaman, karakter tanıtımı yapılan ve olay akışının zemini bu bölümde hazırlanmaktadır. Yandaki paragrafın anlamlı bir bütünlük sağlaması için kaç numaralı cümleler yer değiştirmelidir?

Cevap:

Geçen hafta 5 yılı doldu. Koca 5 yıl boyunca hiç onu görmemiştim. Hiç bana adımla seslenmemişti. Hiç yanıma gelmemişti, hiç ellerimi tutmamıştı. Bunca süre boyunca bunlara nasıl dayandım bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki, o artık yok ve onu çok arıyorum. Bu parçanın geneline hakim olan duygu aşağıdakilerden hangisidir?

Cevap:

Bilim ve din, yüzyıllar boyunca farklı alanlarla ilgilenilmiş gibi lanse edildi. Her zaman birbirlerine karşıt oldukları ve yoksunluklarında diğerlerinin ön plana çıktığı söylendi. Hatta çoğu din adamından yola çıkılarak bilimin sekteye uğratıldığı alanlara örnekler verildi. Diğer yandan ise bilim insanlarının din ile uyumları da hatırlatılarak aralarında gizli bir bağın olduğu da iddia edildi. İşin aslı gerçek bir sonuç elde edilmemeleri bir yana ikisi arasındaki ikilikler de halen sürmektedir. Paragraf içeriği düşünüldüğü zaman aşağıdakilerden hangisi başlık olmaya diğerlerinden daha uygundur?

Cevap:

(1) Freud kişilik gelişiminde önemli bir bilim insanı rolündedir. (2) Psikoloji alanına yön veren kuramlarla gündemde uzun süre kalan ve kalmaya da devam etmektedir. (3) Özellikle libido kavramıyla hafızalara kazınan çalışmaları analitik olarak irdelenmektedir. (4) Libidoyu, haz ve isteklerin merkezinde olan duyumsama olarak açıklamaktadır. Bu parçanın kaç numaralı cümlesinde tanım yapılmıştır?

Cevap:

Hayatımda ilk defa bir futbol maçını izlemeye gitmiştim. Her tarafta bağırışlar, çığlıklar vardı. Bu beni biraz ürkütmüştü. İlk yarı bitimine kadar yerimde oturup maçı izledim. Devre arasında mis gibi kokan köfte ekmeklerden bir tane aldım. Tadı da kokusu kadar güzel olan köfteyi yerken 2.yarının başlamasını bekledim. Aşağıdaki duyulardan hangisi parçada geçmemektedir?

Cevap:

(1) Ekranın başında saatlerce durdu. (2) Öylece cam arkasında ekranı izleyen birini izledim. (3) Neler yaptığını görmek istiyordum. (4) Belki de o delirmiş olabilir. (5) Deli olsa bile izlemesi keyif veriyordu. (6) Öylece beklerken o ben de öylece onu izledim. Bu parçanın kaç numaralı cümlesinde olasılıktan söz edilmiştir?

Cevap:

1-Bir diğeri ise aş ve eş sahibi olmak. 2-Hayatım boyunca iki şeyi istedim: 3-Sıradan istekler gibi duruyorlar. 4-Bunlardan biri iyi bir işe sahip olmak. 5-Ama beni asıl mutlu edecek olan şeylerdi bunlar. Yanda karışık halde verilen cümleler anlamlı bir paragraf oluşturulmak için nasıl sıralanmalıdır?

Cevap:
  

test çöz

7.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 3


  • Soru Sayısı:9
  • Süre: 9 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla