SORU: Kalan Süreniz:


Aşağıdakilerden hangisi tartışma tekniğinin özelliklerinden birisi değildir?

Cevap:

"İçimizde bir ülke vardır, bir ruh coğrafyası; yaşadığımız sürece bunun sınırlarını arar dururuz. Şanslı olup da bu ülkeyi bulabilenler, taşların üstünden akan su gibi rahatça kayarak iniş çıkışlara yayılır, yuvalarını bulmuş olurlar. Kimileri doğdukları yerde bulurlar bu ülkeyi, kimileri bir kıyı kasabasında susuzluktan kavrulduktan sonra çölde yüreklerinin tazelendiğini görürler. Yemyeşil tepeler arasında doğdukları halde ancak kentin yoğun, civcivli yalnızlığı içinde rahat edenler de vardır. Kimileri için bu arayış, bir başka insanın izini sürmektir; bir çocuk ya da ana, bir dede ya da kardeş, bir sevgili, bir eş, bir düşman…" Aşağıdakilerden hangisi bu parçayı özetler nitelikte bir cümledir?

Cevap:

(1) Aykut, hayatımda gördüğüm en iyi insanlardan birisiydi. (2) Esmer, açık alınlı yuvarlak bir surata sahipti. (3) Bu surat yapısıyla hemen seçilebilecek bir halde oluyordu genelde. (4) Okulda genelde beraber teneffüslere gidip gelirdik. (5) Okul dışında ise ailemle vakit geçiriyordum. (6) Genelde eve kitaplar okuyarak kendimi geliştirmek istiyordum. (7) Bir yandan da dil öğrenerek yurt dışı tecrübesi kazanmak istiyordum. Yukarıdaki paragrafı 2 parçaya bölmek istersek 1.parça kaç numaralı cümle ile sona erer?

Cevap:

“Aşk denen şey bazen yürür, bazen uçar bazen koşar biriyle birlikte; bir başkasıyla ölümcül yürüyüşe çıkar, üçüncüyü buzdan heykele çevirir, dördüncüyü atar alevlerin içine. Birini yaralar, öldürür ötekini. Aynı anda çıkıp sönen bir şimşeğe benzer. Geceleyin saklar şafakta zapt edilecek kaleyi, çünkü; dayanacak güç yoktur karşısında” Bu parçaya göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

Cevap:

1-Annesi nereye gittiği sorduğunda bir çay ziyafetine gittiğini söyler. 2-Uzun bir süreden sonra bölge komutanına telefon ederek Atatürk’ün nerede olduğunu sormuştur. 3-Atatürk bir gün annesinin elini öperek vedalaşmaya geldiğini söylemiştir. 4-Bölge komutanı kendisine çay ziyafetinde olduğunu söylemiştir. 5-Annesi çay ziyafetine gitmediğini başka bir yere gittiğini düşünür. 6-Fakat buna rağmen annesi Atatürk’e mektup yazarak bu kadar uzun süre çay ziyafetinin olmayacağını, savaşa gittiğini hissettiğini ve ona iyi dileklerde bulunduğunu söyler. Yanda karışık halde bulunan cümlelerin anlamlı bir paragraf oluşturması için nasıl bir sıralama yapılmalıdır?

Cevap:

(1) Fenerbahçe resmi olarak 1907 tarihinde kurulan bir spor kulübüdür. (2) Sayısız başarılar ile birlikte gerek ulusal gerekse küresel turnuvalarda ülkemizi temsil etmiştir. (3) Büyük kulüplerin bulunduğu liglerde elde ettiği başarılar ile birlikte günümüze kadar ulaşmıştır. (4) Galatasaray ise resmi olarak Fenerbahçe’den 2 yıl önce kurulmuştur. (5) İkili bir rekabet ile birlikte ülkemizde yapılan lig ve kupalarda ezeli rekabet, ebedi dostluk sloganıyla yarışmışlardır. (6) Uluslararası camialarda önem arz eden bir konuma sahip olmasının yanı sıra, tanınmış bir spor kulübü olmuştur. Yandaki paragraf konu bütünlüğüne göre 2 paragrafa bölünmek isterse 2.paragraf kaç numaralı cümle ile başlamalıdır?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi anlatım biçimlerinden birisi değildir?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi paragrafın bölümlerinden birisi değildir?

Cevap:

(1) Eskişehir, ülkemizin en güzel şehirlerinden birisidir. (2) Yıllarca orada öğrencilik yapan biri olarak bende bıraktığı etki çok büyüktü. (3) Evime döndüğümde ise böyle bir rahatlık söz konusu olmamıştı. (4) Gerek özgür düşünceler, gerekse akranlarım ile sosyal bir hayatı paylaşıyor olmak bu etkinin merkezindeydi, ki bununla beraber her daim rahat olduğumu hissetmem de cabasıydı.Yandaki paragrafın anlamlı bir bütünlük oluşturması için kaç numaralı cümleler yer değiştirmelidir?

Cevap:

Masanın üzerinde iki tane mum duruyordu. Biri yanmaya devam ederken diğeri henüz yanmış gibi gözüküyordu. Ne kadar sıcak olabilirlerdi ki? Dokunmak istiyordum bir yandan, diğer yandan ise canımın çok acıyacağını düşünüyor ve vazgeçiyordum. Sonunda dokunmak için parmağımı uzattım.Yandaki paragrafta aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi kullanılmıştır?

Cevap:
  

test çöz

7.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 2


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla