SORU: Kalan Süreniz:


“Yaşadıklarımızın anlamını yıllar sonra fark edecek olsak bile, şimdiden içinde yer aldığımız mutsuzluklar, yorgunluklar bizi kötü hissettiriyor. Genç yaşında olgunluk arzusunda olan birilerinin yaşlandıklarında gençliğe dair özlemler biriktirmeleri buna en iyi örnektir. Neden insanlar ilk başta büyük görünmek için büyüdükçe de küçük görünmek için çaba sarf ediyor? Sanırım bu soruya gerçek anlamda cevap verebilecek bir tecrübe edinmek, hayat boyunca mümkün olmayacak, ki olsa bile tarafsız olmayacak. Haliyle her şey vaktinden ötesinde anlam kazanıyor.” Aşağıdakilerden hangisi bu paragrafa en uygun başlıktır?

Cevap:

“Bir şekilde ilerleyen her şey, yine başka şeylerin gerisinde oluyor. Bunu ilk fark ettiğimde sanırım 18 yaşındaydım. İçimde yeni heyecanlar yaşayacak olmanın sevinci vardı fakat……….. Yandaki paragrafta boşluğa gelmesi gereken en uygun cümle aşağıdakilerden hangisidir?

Cevap:

“ (1) Günlük yaşamda karşılaştığımız tüm insanlar neden farklı gözükür bizlere? (2) Ve bizler neden bu farklılıklara göre hareket ederiz? (3) Bunun bana göre en büyük sebebi kalıplar ve bununla birlikte şekillenen o insansı beklentiler. (4) Mevlana’nın ‘ne insanlar gördüm üstlerinde elbise yok, ne insanlar gördüm içlerinde insan yok’ sözü bu konuyu özetleyen ve sonuca bağlayan bir önemdedir.” Yandaki cümlelerin hangisinde tanık göstermeye başvurulmuştur?

Cevap:

Bahçeye koşarak çıktım. Papatyaların taze kokusu ile birlikte gözlerimle onu aradım. Bulamadım, hiçbir yerde yoktu. Ne olursa olsun onu kesinlikle bulmak zorundaydım. Bu parçada aşağıdaki duyulardan hangisine yer verilmiştir?

Cevap:

(1) Annem bütün olanlardan beni sorumlu tutuyordu. (2) Halen ne kadar çırpınırsam çırpınayım bir türlü yaptıklarıma inanmıyor. (3) Sırf bu yüzden aylarca yeme içmeden kesildim. (4) Ama içimdeki o pişmanlıktan bir türlü kurtulamadım ve ona bunları açıklayamadım.Yandaki parçanın kaç numaralı cümlesinde abartma anlamı vardır?

Cevap:

Türkiye uluslararası arenada önemli bir vizyona sahiptir. 81 vilayeti ile birlikte gelişim göstermekle beraber zaman içerisinde değişimlere de öncü olmaktadır. Özellikle ithalat ve ihracat arasındaki dengeyi oluşturarak dışa bağımlılık seviyesinde azalma isteği ana hedefidir. Bu hedefi gerçekleştirmek için memleketin dört bir yanında sanayi olanakları artış göstermekte ve dinamik genç nüfus başta olmak üzere halkın büyük kesimi için iş olanakları oluşturulmaktadır.Aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı paragraf içinde bulunmaktadır?

Cevap:

(1) Durup bir şekilde hayatın ilerleyişini bekliyordum. (2) Bir şeylerin değişeceğine o kadar inanmak istiyordum ki. (3) Eskiden beri toplumlarda büyük otoriteler vardı. (4) Sırf bu yüzden yanlış ve doğrularımı belirlemiştim. (5) Bunları belirlemek bile inancın pekişmesine olanak sağlıyordu. Bu parçanın anlam akışını kaç numaralı cümle bozmuştur?

Cevap:

(1) Babam beni karşısına oturtup kariyerime dönük olarak neler istediğimi sordu. (2) Bu zamana kadar böyle bir soruyla karşılaşmamış olmanın şaşkınlığıyla onu dinliyordum. (3) Daha sonra neleri yaparken haz alığımı, nelere yeteneğimin olup olmadığını konuştuk. (4) Hayatımın en güzel anlarından birisini babamla yaşıyordum. (5) Son olarak öğretmenime bakıp sınıftan çıktım.Bu parça incelendiğinde kaç numaralı cümle anlam bütünlüğünü bozmuştur?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi düşünceyi geliştirme yollarından birisi değildir?

Cevap:

(1) Gözlerimi açtığımda dedem başımdaydı. (2) Elinde iki poşet vardı, onları masaya koydu. İçinden birkaç paket çıkardı. (3) Her birisi özenle sarılmış hediye paketlerini andırıyordu, bir kol saati ya da bir cep telefonu gibi duruyorlardı. (4) Ben kafamdan bir sürü düşünce geçiriyorken dedem de paketleri açmaya çalışıyordu. (5) Bana dönüp o an kocaman gülümsedi.Bu parçanın kaç numaralı cümlesinde örneklendirmeye başvurulmuştur?

Cevap:
  

test çöz

7.Sınıf Türkçe Parçada Anlam


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla