SORU: Kalan Süreniz:


İnsanlar ……özelliklere sahip olsalar bile bazen …..aynıymış gibime geliyor.Yandaki cümlede boş bırakılan yerlere gelecek kelimelerin doğru yazımı tablodaki hangi kelimelerdir ?

Cevap:

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde pekiştirme bulunmaktadır ?

Cevap:

Ahmet ve arkadaşı Suzan beraber oyun oynamaktadırlar. Oyun, okunan bir cümlede yazım yanlışı bulmakla ilgilidir. Sırasıyla Ahmet ve Suzan, okuma yapmaktadırlar. Ahmet şu cümleyi okur: Saygı değer insanlar, hoşgörülüdürler.Ardından Suzan şu cümleyi okur:Biranda onu karşımda görünce şok oldum.Buna göre okudukları cümlelerde bulunan yazım yanlışlarının doğruları sırasıyla aşağıdakilerden hangileridir ?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisinde “de” bağlacı ile ilgili bir yanlışlık yapılmıştır ?

Cevap:

Sol: Kemal’ler de birazdan gelirler. Sağ:Elektrik direklerine tırmanmaya çalışıyordu.Aşağı:Kavun tarlasında karınca arıyor.Yukarı:Eskiden üç tas yemeği dahi olmazmış.Yanda verilmiş olan yönler ve karşılarındaki cümlelere göre yönlerden hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır ?

Cevap:

Sabah gözlerimi bir köy evinde açtım, nerede olduğumu bilmiyordum ve cağnım fena halde acıyordu. Yandaki cümlede bulunan yazım yanlışını gidermek aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır ?

Cevap:

1-Buralar da bana “Namık”derler.(Bağlaç olmayan -de ayrı yazılmış) 2-MEB’na dilekçeler yazmışlar(Kısaltmaların yazımında yanlışlık).3-1980 Yılında dünyaya geldi(Küçük yazılması gerek sözcük büyük yazılmış).4-Neyseki olanlar oldu(Bağlaç olan ki bitişik yazılmış). Yanda örneklendirilen yazım yanlışı türleri ve açıklamalarına göre kaç numaralı cümlede hata vardır ?

Cevap:

Ki bağlacı aşağıdaki cümlelerin hangisinde yanlış kullanılmıştır ?

Cevap:

1-Hiç muz sevmeyen ben, her gün muz yemek zorundayım. 2-Sen de gördüğümü görecekler diye ödüm kopuyor. 3-Gözlerini kapat ve bildiğin en uzak yeri düşle. 4-Zaman hep yalnış insanları karşımıza çıkarıyor. Yanda verilen cümlelerden hangi ikisinde yazım yanlışı bulunmaktadır ?

Cevap:

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili kelimenin yazımı yanlış değildir ?

Cevap:
  

test çöz

6.Sınıf Türkçe Yazım Kuralları 3


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla