SORU: Kalan Süreniz:


1-Nice senelere ! 2-Mutlu yıllar ! 3-İyki varsın ! 4-Doğum günün kutlu olsun ! Yanda bulunan cümleler içerisinde yazım yanlışı olanlar Y, yazım yanlışı bulunmayıp doğru yazılanlar D harfi ile sonuçlandırılmaktadır. Buna göre sırasıyla cümlelerin sonuçları aşağıdakilerin hangisinde doğru verilmiştir ?

Cevap:

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde kısaltmalar ile ilgili bir yanlış yapılmıştır ?

Cevap:

refileks,antireman,mamud,orjinal. Türkçe yazılısında öğretmenin karışık olarak çizdiği sözcük haritasında Mükerrem, yukarıdaki sözcükleri seçmiştir. Mükerrem sözcüklerin doğru hallerini defterine şu şekilde yazmıştır: refleks,antreman,mamut,orijinal. Doğru yazdığı her kelime için +2 puan alıp yanlış yazdığı kelimeler için -1 puan alan Mükerrem toplamda kaç puan almış olacaktır ?

Cevap:

Aşağıda verilen cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır ?

Cevap:

hebimiz-hepimiz, sadece-zadece, bebeğim-bebegim,benlig-benlik. Babasının belirlediği yukarıdaki kelimelerin doğru yazımlarını bulmaya çalışan Kübra, kelimenin soldaki hali doğru ise D harfi, sağdaki hali doğru ise Y harfini kullanmaktadır. Buna göre kelimelerin işaretleri sırasıyla aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir ?

Cevap:

Kemal dede, mahallenin en rengli simalarından biriydi. Yanda verilen cümlede toplam kaç tane yazım yanlışı yapılmıştır ?

Cevap:

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde diğerlerinden daha fazla yazım yanlışı bulunmaktadır ?

Cevap:

Ne…ne….bağlacı ile ilgili aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışlığı yapılmıştır ?

Cevap:

Kilisenin olduğu sokakta bir cinayet yaşanmış.Yandaki cümlede yazım yanlışı bulunuyor mu ? Bulunuyorsa yazım yanlışı nasıl giderilecektir ?

Cevap:

1-Büyük yazılmaması gereken kelime: Ahmet Amcam akşam eve gelecekmiş. 2-Kesme işareti ile ayrılması gereken kelime: Türkiyede birçok sorun yaşamışlar. 3-Ayrı yazılması gereken kelime: Herşey bir anda gelişti amirim. 4-Küçük yazılması gereken kelime: Aklını artık başına al Hakkı ! Sıralanan cümlelerde bulunan altı çizili sözcük ve yanlışlarına dair açıklama yukarıda belirtilmiştir. Buna göre hangi açıklamaya uygun örnek verilmemiştir ?

Cevap:
  

test çöz

6.Sınıf Türkçe Yazım Kuralları 2


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla