SORU: Kalan Süreniz:


Okul çıkışı büyük bir yorgunluk ile eve dönmüştüm. Kapıyı açtığımda şaşkına döndüm. Masamın üzerinde bir zarf ve arkasında adım soyadım yazılmış. Bir çırpıda açarken içinde bir mektup buldum. Paragrafta aşağıdakilerden hangisinden bahsedilmiştir ?

Cevap:

Türk edebiyatı, yıllardan beri toplumdan beslenmektedir. Örneğin aydın dolu bir salonda edebi tartışmalar yapmak kadar kapıda misafirlere terlik uzatmak da edebiyatın konusu olabilmektedir. Edebiyat yaşantımızda karşılaştığımız her şeyi kendisine malzeme yapabilmektedir. Metnin ana fikri nedir ?

Cevap:

Profesyonel futbolcular yani futbol oynayan ve bu mesleği yapan insanlar, maçlardan önce günlerce antrenmanlar yaparlar. Yetmez üstüne bir de maç günü maça çıkmadan da antrenman yaparlar. Bunun neden gerekli olduğunu araştırdığımda, eski teknik direktör komşumuz kondisyonun tamamlanması, bir anda bedeni çalıştırmanın zararından bahsederek, kış aylarında arabaların önce ısındırılıp daha sonra kullanıldığı örneğini verdi. Buna göre futbolcuların maç öncesinde ısınmalarının sebebi nedir ?

Cevap:

Sabah kahvaltıdan sonra babamla birlikte oyuncak müzesini gezmeye gittik. İçeride birbirinden farklı oyuncaklar, adını dahi bilmediğim garip nesneler vardı. Neyse ki babam çoğuyla çocukken oyunlar oynadığı için bana tanıtabiliyordu. Kendi oyuncaklarımı düşündüğüm zaman arada nasıl bu kadar fark olabileceğini anlayamadım. Babam ise bu şaşkınlığımı fark etmiş olacak ki, cebinden çıkardığı iki telefonu bana göstererek, birini 10 yıl önce kullanırken, birini de şimdi kullandığını anlattı. Sanırım arada bir benzerlik kurmam gerekiyor. Bu paragrafın özeti aşağıdakilerden hangisi olabilir ?

Cevap:

Sonunda öğretmenimiz kapıda belirmeye başlamıştı. (1)Beklemekten sıkılmıştık. (2)Üstelik öğretmenimiz yavaş adımlarla sınıfa giriyordu. (3)Sonunda kapıyı kapatarak bize dönerek “çocuklar makale nedir ?”diye sordu. (4)Daha sonra cevabımızı beklemeden “makale, bilimsel ve akademik bir havada yazılan ispata dayanan düşünce yazılarıdır.”dedi.(5) Numaralı cümlelerin hangisinde tanım yapılmıştır ?

Cevap:

Günümüzde tablet ve bilgisayar kullanımı gittikçe artış göstermektedir. Hemen hemen her evde bulunan bu teknolojik aletler, bizlerin hayatlarında daha fazla olmaya başlamışlardı. Üstelik bizler, bunlarla vakitler harcarken temel görevlerimizi aksatıyor, sorumluluklarımızı yerine getirip getirmemeyi önemsemiyorduk. Bu paragrafın konusu nedir ?

Cevap:

(1)Hayatımda ilk defa bir konsere gelmiştim.(2)Mutluluktan havalara uçmak üzereydim. (3)Aylarca hayalini kurduğum yerdeydim. (4)Biletimi kontrol eden görevli kapıyı açtı, büyülenmiştim. (5)Arkadaşım bana pas vermiyordu ve ben çok üzülüyordum. Numaralandırılmış cümlelerin hangisi anlam bütünlüğünü bozmaktadır ?

Cevap:

Bütün bir sene sınava hazırlanmıştı. Gece geç vakitlere kadar çalışır, durmadan konularını tekrar ederdi. Havaların ısınmasıyla arkadaşları her gün dışarda top koşturup akşam ezanına kadar oyunlar oynarken, o durmadan çalışıyor, bu sınavı kazanmayı çok istiyordu. Ve aylarca böyle sürdü. Sonunda sınava girdi ve o gün açıklanan sınav sonucunu gördü. İstediğinden daha iyi bir sonuçla karşılaşmış, çok mutlu olmuştu. Metnin ana fikri aşağıdakilerden hangisidir ?

Cevap:

Torbalar halinde alınmış olan patatesler, soyularak yıkanır. Ardından dilimlenerek tabağa konur. Tavaya dökülen yağın biraz kızgınlaşması patateslerin atılacağı zamana işaret eder. Ardından tabaktaki patatesler özenle tavaya dökülür. Tavayı dolduran patatesler kızartılarak servis edilir. Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisinden bahsedilmiştir ?

Cevap:

İhsan Emmi, köyün ileri gelenlerinden biriydi. Herkes onu çok sever, üstelik bir müddet muhtar vekilliği bile yaptığı söylenirdi. Her gün sabah uyanıp tarlasına gider, akşam evine döner, yemeğini yerdi. Yemekten sonra torunlarıyla oyunlar oynar, onlara masallar anlatırdı. Herkes uyuduktan sonra ise bahçeye çıkıp yıldızları izlerdi. Paragraf içeriğine uygun başlık aşağıdakilerden hangisi olabilir ?

Cevap:
  

test çöz

5.Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam 3


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla