SORU: Kalan Süreniz:


İnsanlar geçmişten beri icatlar yaparak, hem ihtiyaçlarını gidermek hem de yaşamlarını daha kolay bir hale getirebilmek arzusunda olmuşlardı. Bilim insanların yenilikler ile beraber bu arzularını besleme ihtiyacı, zamana ve dönemin şartlarına göre değişkenlik göstermiştir. 20.yüzyılın başlarında başlayan değişim hareketinin savaşlar ile birlikte kısıtlanmış olması, kısa süreli engellemiş olsa dahi, devamında hızlanan ve ivme kazanan bir gelişim grafiği çizilmiş oldu. Bu paragrafa göre paragrafın başlığı aşağıdakilerden hangisi olabilir ?

Cevap:

Çocuk yaşta başlayan ve devamında bizi daha da muhtaç, çaresiz bir hale getiren sıkıntılardan olsa gerek, ebeveynlerimize yer yer daha bağımlı hale geliyoruz. Üstelik uzmanlar 0-6 yaş dönemleri arasında bu bağımlılıkların ilerde daha büyük sorunları da peşinde sürüklediğini iddia etmektedirler. Fakat buna rağmen insanlığın temelinde olan yalnızlık korkusu, bağımlılık ile kendini yeniden hissettirmektedir. Buna göre paragrafta aşağıdakilerden hangisinden bahsedilmiştir ?

Cevap:

Okul, bizim yaşamdaki gelişim dönemimizi tamamlayan bir kurumdur. Farklı kademelerde verilen eğitimler ile birlikte bizi geliştirip daha refah bir yaşam sürdürebilmek adına bizi hazırlar. Hayatımız ne kadar döneme özgü sorumluluklar ile bizi zorlasa da bunun üstesinden gelebilmenin yine akranımız olan insanlarla daha kolay gerçekleştiği tecrübe edinilmiştir. Bu metnin ana fikri nedir ?

Cevap:

Büyüdüğümde hangi mesleği yapacağıma dair sorular, her zaman bana soruluyordu. Bunun kararını kolayca verebilen biri olduğunu sanmıyorum. Çünkü ben büyüdükçe yapmak istediklerim ve hoşuma giden işler durmadan değişiyordu. Bu değişim içerisinde karar vermenin gerçekten zor olduğunu yaşadım. İnsanlar nasıl oluyor da bir mesleği yapmaya kolaylıkla karar verebiliyorlar anlamış değilim. Bu paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz ?

Cevap:

(1)İçeri girdi ve ayakkabılarını çıkardı. (2)Odasına gidip üstünü değiştirdi.(3)Çok susamıştı ve mutfağa gidip su içti.(4)Koşarak teneffüse çıktı.(5)Daha sonra mutfaktan salona gidip televizyonu açtı. Numaralandırılmış cümlelerden hangisi anlam akışını bozmaktadır ?

Cevap:

İnsanlar, gereksinimlerini karışlamak ve yaşam masraflarını karşılamak için iş sahibi olurlar. Farklı meslek grupları ile birlikte farklı yaşta insanlar, işlerini sürdürürler. Kimisi 20 kimisi ise 70 yaşında olan bu insanların asıl amaçları para kazanmak. Bu yüzden kimi erken yaşta, kimi ise daha geç yaşta iş sahibi olurlar. Ama bana göre daha genç olanlar, daha az yorulup daha fazla sermaye sahibi olma imkanı elde ediyorlar. Zorluklar olsa bile bu işin güzel kısmı. Buna göre erken yaşta iş sahibi olmanın güzel tarafı nedir ?

Cevap:

Odasına sabah saatlerinde giren Mustafa, saatlerce çalışmasına rağmen hiçbir şey anlamamıştı. Aklında dün gece biten futbol maçı vardı. Bir yandan da derslerini düşünmesi canını sıkıyordu. Bu can sıkıntısıyla daha çok çalıştı. Fakat yine de anlayamıyordu. Öğrendiği şeyler sanki uçup gitmiş, küçük bir çocuk gibi her şeye yabancı kalmıştı. Bu paragrafın özeti aşağıdakilerden hangisi olabilir ?

Cevap:

Akşamları havanın kararmaya başlamasıyla birlikte gün batımları hep ilgimi çekerdi. Yıllardır gün batımlarını takip eder, kah fotoğraf makinesiyle kah cep telefonu ile o anların fotoğrafını çekerdim. Daha sonra bu fotoğrafları yeniden resmetmeye çalışır, çizimler yapardım. Bu paragrafın konusu nedir ?

Cevap:

Çağlar boyunca yaşayan ve süren toplumlarda her zaman saltanat söz konusuydu. Neydi saltanat ? Yönetimin babadan oğula geçtiği bir yönetim modeliydi. Sadece kutsal bir aile tarihi boyunca yönetim başının değişmesi ve geriye kalanların söz hakkı sahibi olmaması durumuydu. Bu paragrafa göre aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz ?

Cevap:

Bir yerde kaybolduğumuzda ne yapmalıyız ? Bağırsak, ağlasak, etrafımızdaki nesnelere tekme atsak, bizi bulabilir mi ? Cevabı belirsiz sorular bunlar. Ama şu bilinen bir gerçek ki: Gerek pusulalar, gerek ağaç yosunları, gerek karınca yuvaları bazen bizim cankurtaranımız olabiliyorlar. Bu paragrafa en uygun başlık hangisi olabilir ?

Cevap:
  

test çöz

5.Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla