SORU: Kalan Süreniz:


Yandaki şekil 3 birim aşağı ve 4 birim sola ötelenirse aşağıdakilerden hangisi oluşacak görüntünün köşelerinden değildir?

Cevap:

Yandaki şekil 3 birim yukarı ve 2 birim sola ötelenirse aşağıdakilerden hangisi oluşacak görüntünün köşelerinden değildir?

Cevap:

Yandaki şekil 3 birim sola ve 1 birim aşağıya ötelendiğinde aşağıdakilerden hangisi oluşacak görüntünün köşelerinden değildir?

Cevap:

Koordinat sisteminde A(4,-3) noktasının y eksenine göre yansıması B(x,y) ve B noktasının x eksenine göre yansıması C(z,t) olduğuna göre x+z-y-t sonucu nedir?

Cevap:

Koordinat sisteminde A(-5,-3) noktasının y eksenine göre yansıması B(a,b) ve B noktasının x eksenine göre yansıması C(c,d) olduğuna göre a+b+c+d sonucu nedir?

Cevap:

x ekseninde 4 birim saga, y ekseninde 3 birim asagi otelenerek olusturulan seklin kose noktalarinin koordinatlari A’(-3,2), B’(1,1),C’(2,4),D’(-2,3) olduguna gore seklin otelenmeden onceki halinin koordinatlar toplami nedir?

Cevap:

x ekseninde 3 birim sola, y ekseninde 1 birim aşağı ötelenerek oluşturulan şeklin köşe noktalarının koordinatları A’(-2,2), B’(2,2),C’(3,-4),D’(2,-3) olduğuna göre şeklin ötelenmeden önceki halinin koordinatlar toplamı nedir?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisinde şekiller y eksenine göre birbirinin yansıması şeklinde verilmiştir?

Cevap:

1.Şekil ötelenerek 2. Şekil elde ediliyor. Buna göre aşağıdakilerden hangisinde uygulanan öteleme  doğru verilmiştir.

Cevap:

-Yukarıdaki şeklin önce y eksenine göre yansıması alınıyor daha sonra ise x eksenine göre yansıması alınıyor. Hangi nokta bu cismin köşesi değildir

Cevap:
  

test çöz

8.Sınıf Matematik Dönüşüm Geometrisi


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla

8.Sınıf Matematik Dönüşüm Geometrisi Diğer Testler