SORU: Kalan Süreniz:


Kör nokta, sarı benek ve camsı cisim gibi yapılara sahip olan duyu organımız aşağıdakilerden hangisidir ?

Cevap:

Işığın ilk kırıldığı yer…….ve bulunduğu tabakaya ise …….denilir. Buna göre noktalı yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisi gelmelidir ?

Cevap:

1-Sarı bölgede bu tanecikler çözünür. 2-Uyartılar beynin koklama merkezine iletilir 3-Çözünen tanecikler koku almaçlarınca uyarılmış olur. 4-Koku tanecikleri burunla seçilir. Yukarıda karışık bir sırada verilmiş olan ve burnun bölümlerinin işlevlerini aşağıdakilerden hangisinde bulunan bir sırayla dizersek doğru bir sıralama yapmış oluruz ?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisi merkezi sinir sisteminde bulunmaz ?

Cevap:

Görme yetersizliği olan ve bununla birlikte onlara özgün olarak geliştirilen ve kabartma noktalar kullanılan alfabe aşağıdakilerden hangisidir ?

Cevap:

Sert tabaka ve ağ tabakanın diğer isimleri sırasıyla aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir ?

Cevap:

~ülser ~su çiçeği ~reflü ~kızamıkçık ~gastrit ~sıtma ~ishal ~kabakulak ~kabızlık ~sarılık Yukarıdakilerden kaç tanesi sindirim hastalığıdır ?

Cevap:

Gözün renkli kısmına ne denir ?

Cevap:

Dışarıdan gelen uyarılara karşı verilen ani tepkilere ne isim verilir ?

Cevap:

Vücutta bulunan herhangi bir organın işlevini kaybetmesi ile birlikte organın başka bir vücuda aktarılması, böylelikle başka bir sistem içerisinde çalışma, işlev kazanma ihtimalinin oluşmasından dolayı yapılan işleme ne denir?

Cevap:

•menenjit:beyin zarı iltihaplanır. •felç:beyin damarları tıkanır. •sara:beyin sinir hücreleri görevlerini yapamaz. •kuduz:beyin işlevini yitirir. Yukarıda verilen hastalıklar ile açıklamalarından hangisi yanlıştır ?

Cevap:
  

test çöz

6.Sınıf Fen Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı 4


  • Soru Sayısı:11
  • Süre: 11 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla