SORU: Kalan Süreniz:


Aşağıdaki cümlelerin hangisinde noktalama işareti yanlış kullanılmıştır ?

Cevap:

Aşağıdakilerden hangisinde noktanın kullanım yerlerinden biri bulunmaktadır ?

Cevap:

Aşağıdaki boşluklardan hangisine ünlem gelmelidir ?

Cevap:

Konuşma çizgisi olarak bilinen ve ara sözlerde de kullanılan noktalama işareti aşağıdakilerden hangisidir ?

Cevap:

2 noktanın kullanım yerlerinden biri……dir. Buna göre boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelebilir ?

Cevap:

Bitmemiş veya benzer örneklerin akla gelmesinin beklendiği cümle sonları gibi, benzeri gibi anlamlar sağlayan noktalama işareti aşağıdakilerden hangisidir ?

Cevap:

(1)Vişne ağaçlarının dallarını kırmışlar,(2)Gözümüzden kaçan bir detay kaldı mı,(3)Bizim markete bir turist geldi, (4)Her şeyin tek sorumlusu var. Yandaki cümlelerin kaç tanesinin sonuna nokta gelmelidir ?

Cevap:

Eş görevli kelimeleri ayıran ve aynı zamanda ara söz gruplarında da kullanılan noktalama işareti aşağıdakilerden hangisidir ?

Cevap:

Basketbol:Denizin kız, arkadaşı bizim okuldaymış. Futbol:Sen bu işten anlıyor musun ? Voleybol:İstanbul’a neden geldin ? Golf:Başının ağrısına daha fazla dayanamazdı. Yanda spor dalları bulunmaktadır. Karşılarında ise cümleler bulunmaktadır. Hangi sporun karşısında bulunan cümlede noktalama işareti yanlış kullanılmıştır ?

Cevap:

Bir halı sahada arkadaşları ile oynayan Harun duvarda şu yazıyı görmüştür: "Ne hata yaparsan yap ! pes etme !" Buna göre bu cümlede aşağıdaki hatalardan hangisi yapılmıştır ?

Cevap:
  

test çöz

6.Sınıf Türkçe Noktalama İşaretleri


  • Soru Sayısı:10
  • Süre: 10 Dakika

Testlerimiz çoktan seçmeli ve çoklu seçmeli olarak hazırlanmaktır. Çoklu seçmeli sorularda birden fazla seçenek seçmeniz mümkündür.

NOT : MOBIL KULLANICILAR LUTFEN TELEFONUNUZU YATAY HALE GETIRINIZ!

Başla